CENTRUM KARDIOLOGII WETERYNARYJNEJ

 

Kardiologia weterynaryjna jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny weterynaryjnej. Umożliwia precyzyjne diagnozowanie chorób serca u zwierząt, a tym samym dobór odpowiedniej terapii. Dzięki temu nasi pacjenci mają szanse na lepsze i dłuższe życie.

W trosce o naszych małych podopiecznych w sercu Kliniki powstało Centrum Kardiologii Weterynaryjnej. Dzięki doświadczeniu lekarzy i wysokiej jakości aparatury medycznej możliwe jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki kardiologicznej.

Oferujemy badania:

  • echokardiograficzne, tzw. ECHO serca, czyli USG serca z badaniem Dopplerowskim,

  • elektrokardiograficzne (EKG),

  • pomiar ciśnienia krwi,

  • EKG wysiłkowe,

Powyższe badania wykonujemy z pełną konsultacją kardiologiczną. Pacjent pozostaje pod opieką lekarza kardiologa wraz z zespołem lekarzy internistów. W razie potrzeby pacjenci są konsultowani ze specjalistami z innych dziedzin.

 

Konsultacje kardiologiczne

Konsultacje kardiologiczne wykonywane są przez lek. wet. Patrycję Bednarz-Hebel.

Lek. wet. Patrycja Bednarz-Hebel zajmuje się kardiologią małych zwierząt (psów, kotów, fretek, świnek morskich, królików, szczurów i in.) od 2005 r. Swoją przygodę z kardiologią rozpoczęła jako studentka w Kole Naukowym Sekcji Kardiologicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tajniki wiedzy kardiologicznej zgłębiała pod czujnym okiem prof. dr hab. Urszuli Pasławskiej oraz dr hab. n. wet. Agnieszki Noszczyk- Nowak.

Studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu ukończyła w 2007 roku z wyróżnieniem za czynną pracę w Kole Naukowym Sekcji Kardiologicznej. Od tego czasu w całości swoje życie zawodowe poświęca pacjentom kardiologicznym.

Ukończyła Kurs Kardiologiczny pod kierunkiem prof. Urszuli Pasławskiej. Brała udział w warsztatach VIII i IX Konferencji Kardiologicznej z zakresu praktycznej Diagnostyki Elektrokardiograficznej dla zaawansowanych. Odbyła szkolenie z zakresu echokardiografii i terapii chorób serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. W 2009 brała udział w międzynarodowym spotkaniu Practitioner Course Heart Kidney Axis Academia w Berlinie. Ma za sobą również roczny pobyt w Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UP we Wrocławiu pod opieką prof. dr hab. U. Pasławskiej i dr hab. n. wet. A. Noszczyk- Nowak. Ponadto jest autorką i współautorką publikacji w czasopismach zawodowych dla lekarzy weterynarii. Nieustannie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych kongresach i seminariach naukowo-szkoleniowych z zakresu kardiologii weterynaryjnej. Prowadzi również liczne szkolenia dla lekarzy praktyków.

Najważniejsza jest jednak dla niej codzienna praca z pacjentami i ciągłe starania, by ich serca były w jak najlepszej formie i biły dla nas jak najdłużej...

 

Godziny konsultacji kardiologicznych

Poniedziałek 8-14°°

 

Planowane konsultacje kardiologiczne umawiane są telefonicznie oraz drogą e-mail: recepcja@klinikpsaikota.pl 

 

Całodobowa opieka lekarzy

Centrum Kardiologii Weterynaryjnej zapewnia całodobową opiekę lekarzy, którzy przeszli szkolenie z pierwszej pomocy u pacjentói kardiologicznych. Wszystko po to, aby w każdej chwili móc ustabilizować stan pacjenta, a następnie przeprowadzić pełną diagnostykę kardiologiczną.

Laboratorium analityczne w Klinice oferuje pełen zakres badań niezbędnych w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Dodatkowo Pracownia Diagnostyki Obrazowej zapewnia pełen zakres badań pod kierunkiem specjalistów radiologii weterynaryjnej.

 

Wizyta u kardiologa

Wybierając się z naszym pupilem do kardiologa, dobrze jest zarezerwować sobie trochę czasu. Konsultacja kardiologiczna trwa około godziny czasu. Badanie serca nie jest bolesne i staramy się by nie było stresujące (w większości zależy  to od naszego pacjenta, dlatego mile widziane jest wsparcie duchowe właściciela). Zalecamy zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej (jeżeli taka istnieje), ponieważ niejednokrotnie ma ona istotny wpływ na postawienie trafnej diagnozy oraz dobór odpowiedniej terapii.

 

Niekoniecznie choroba serca...

W wielu przypadkach zmiany obecne w sercu nie wynikają z choroby serca, ale są wtórne do innej choroby (poza-sercowej). W w/w sytuacjach pacjenci kierowani są na inne, dodatkowe badania w celu rozpoznania choroby podstawowej. Pacjent nadal pozostaje pod opieką kardiologa (jeżeli istnieje taka konieczność) we współpracy z lekarzem prowadzącym.

Nasza Klinika zapewnia możliwość konsultacji z innymi lekarzami oraz wykonania badań dodatkowych.

 

Certyfikaty

W Centrum Kardiologii Weterynaryjnej wykonywane są badania zwierząt hodowlanych z wystawieniem tzw. certyfikatu, czyli zaświadczenia o przeprowadzeniu badania w kierunku wad wrodzonych (a także nabytych) serca dla psów i kotów hodowlanych.

Do wystawienia w/w zaświadczenia niezbędny jest rodowód i numer mikrochipu/ tatuażu (oraz zarezerwowanie więcej czasu, ponieważ badanie trwa trochę dłużej i konieczny jest czas do wypisania dokumentacji)
Ważny jest wiek zwierzęcia, który ma mieć wykonane powyższe badanie. Mając na myśli: wady wrodzone serca wiemy, że zwierzę rodzi się z chorym sercem i z reguły można to rozpoznać od samego początku. Należy mieć również na uwadze, iż pies lub kot, który w pierwszym roku życia rośnie, zmienia się, to jego serce razem z nim. Dlatego najlepiej wykonać takie badanie u zwierzęcia dojrzałego, które osiągnęło swoją prawidłową masę ciała. Z reguły jest to po ukończeniu pierwszego roku życia, a u ras dużych nawet w wieku 1-2 lat (jeżeli nie istnieje WSKAZANIE DO WCZEŚNIEJSZEGO BADANIA np. OBECNOŚĆ ARYTMII LUB SZMERU SERCOWEGO).
Inaczej sytuacja przedstawia się w kardiomiopatii przerostowej kotów (HCM-ang. hypertrophic cardiomyopathy) . Jest to tzw. „choroba podstępna”, która pojawia się z czasem, by w wieku 4- 5 lat rozwinąć się w pełni. Z tego powodu pierwsze badanie powinno być wykonane w wieku 18 miesięcy, a następnie powtórzone jeszcze dwukrotnie w odstępie rocznym. Koty hodowlane często dopuszczane są do rozrodu wcześniej. Dlatego można wykonać to badanie po ukończeniu pierwszego roku życia, ale należy mieć na uwadze, iż certyfikat jest wystawiany tylko na 6 miesięcy. 
Nie zaleca się badania u kotek w ciąży lub w laktacji, nie tylko ze względu na niepotrzebny stres, ale również na możliwość zafałszowania wyniku badania, ponieważ czynność serca może ulegać zmianom pod wpływem hormonów okresu ciąży i okresu okołoporodowego.
U niektórych ras psów mogą pojawić się choroby serca, które rozwijają się u osobników dorosłych, w wieku kilku lat i mają charakter dziedziczny. Dlatego zaleca się badanie psów hodowlanych w kierunku wykluczenia następujących chorób: kardiomiopati roztrzeniowej (DCM- ang. dilated cardiomyopathy), a także przewlekłej choroby zastawki mitralnej (in. przewlekłej choroby zastawkowej serca (MVD; CVHD- ang. mitral valve disease; chronic valvular heart disease). Pierwsze badania wykonywane są w wieku około 24 miesięcy i powtarzane są w odstępie rocznym przez kilka następnych lat.

 

Predyspozycje rasowe psów do wad wrodzonych i nabytych serca:

 

Przetrwały przewód tętniczy, Botalla (PDA), rasy predysponowane:
- owczarek niemiecki
- maltańczyk
- shih tzu
- polski owczarek nizinny
- chihuahua
- owczarek szkocki collie
- nowofundland
- pudel (toy, miniaturka)
- labrador retriver
- yorkshire terrier
i inne

Podzastawkowe zwężenie aorty (SAS)
- bokser
- owczarek niemiecki
- rottweiler
- bullterier
- golden retriver
- nowofundland
- buldog angielski
i inne

Zwężenie tętnicy płucnej (PS)
- bokser
- buldog angielski
- buldożek francuski
- beagle
- chihuahua
- labrador retriver
- nowofundland
- west highland white terrier
i inne

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD)
- akita inu
- chow chow
- beagle
- buldog angielski
i inne

Ubytek w przegrodzie między przedsionkowej (ASD)
- bokser
- samoyed
- doberman
i inne

Dysplazja zastawki trójdzielnej 
- golden retriver 
- labrador retriver
- owczarek niemiecki
- dog niemiecki
i inne

Dysplazja zastawki mitralnej
- bulterier
- dalmatyńczyk
- buldog angielski
- owczarek niemiecki
- golden retriver
i inne

Niejednokrotnie powyższe wady występują łącznie jako złożona wada rozwojowa.
Do wad wrodzonych zalicza się również kardiomiopatie rozstrzeniową, która rozwija się z czasem, na skutek wrodzonego upośledzenia kurczliwości mięśnia sercowego.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM), rasy predysponowane:
- doberman
- bokser
- dog niemiecki
- wilczarz irlandzki
- labrador retriver
- owczarek niemiecki
- nowofundland
- dalmatyńczyk
- cocker spaniel 
i inne

Przewlekła choroba zastawki mitralnej (MVD)

- jamnik
- Cavalier King Charles Spaniel
- sznaucer miniaturowy
- shih tzu
-yorkshire terrier
- pinczer średni
i inne

 

Predyspozycje rasowe kotów do wad wrodzonych serca:

Wrodzone wady serca występują stosunkowo rzadko i można do nich zaliczyć np. przetrwały przewód tętniczy Botalla, czy ubytek w przegrodzie międzykomorowej. Największym problemem kardiologicznym u kotów jest występowanie kardiomiopatii przerostowej (HCM)

Rasy kotów predysponowane do HCM
- Maine coon
- Ragdoll
- Norweski leśny
- Syberyjski
- Brytyjski 
- Pers
- Devon rex, German rex
- Europejski (domowy)
i inne

Spotykane są jeszcze inne choroby serca u kotów, choć zdecydowanie rzadziej:
- arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC)- charakteryzuje się najczęściej zaburzeniami rytmu i nagłą śmiercią sercową
kardiomopatia restrykcyjna
kardiomiopatia rozstrzeniowa

Wyżej wymienione dane na temat predyspozycji rasowych do chorób serca, są to dane statystyczne (LP Tilley, Smith, Oyama, Sleeper; Manual of Canine and Feline Cardiology). Należy pamiętać, iż u każdego psiaka czy kociaka może pojawić się problem kardiologiczny.